Malborski Klaster Turystyczny spotkanie

W minionym tygodniu w Malbork Welcome Center odbyło się kolejne spotkanie Malborskiego Klastra Turystycznego poświęcone warsztatom na temat tworzenia wspólnych ofert turystycznych, poprowadzone przez Panią Dorotę Sykut - Prezes Fundacji „Pro Caritate Gedanensis”, posiadającą doświadczenie w tworzeniu inicjatywy klastrowej w Sopocie.

Warsztaty z przedstawicielami branży turystycznej były kontynuacją spotkań, które miały miejsce w dniach 12-13 grudnia 2012 r. W trakcie trzech spotkań warsztatowych moderowanych przez ekspertów z dziedziny klasteringu, uczestnicy projektu aktywnie pracowali nad stworzeniem wspólnych ofert turystycznych, które na zasadzie sieciowania propozycji poszczególnych podmiotów gospodarczych, w przyszłości mogłyby stać się magnesem do przyciągania turystów do naszego miasta, a tym samym przełożyć się na zwiększenie konkurencyjności malborskiej branży.

Na początku spotkania dyrektor Malbork Welcome Center Magdalena Marszałkowska zaprezentowała lokalnej branży planowane w 2013 roku działania promocyjne MWC, które będą wspierały inicjatywę Malborskiego Klastra Turystycznego. Przedstawiła też wstępne pomysły malborskich produktów turystycznych i sposoby ich tworzenia. „Zaproponowaliśmy branży włączenie również turystyki biznesowej i typu incentive do tworzonych przez klaster pakietów turystycznych, gdyż jest to jedna z najbardziej dochodowych rodzajów turystyki. – mówi Magdalena Marszałkowska, dyrektor MWC - Malbork z pewnością ma atrakcje dla uczestników małych i dużych spotkań firmowych: bogactwo zbiorów zamkowych, park linowy, akademia gotowania, nocne zwiedzanie zamku, gry historyczne pokazy i zabawy rycerskie. Wszystko to połączone w bogaty pakiet ofertowy, z pewnością będzie świetnym kolejnym produktem turystycznym Malborka.”

Przedstawiciele 40 firm, będących uczestnikami Malborskiego Klastra Turystycznego pracowali nad wspólnymi ofertami w trzech grupach ukierukowanych na konkretny profil klienta tj. turystyka indywidualna, wycieczki zorganizowane oraz oferta biznesowa. W trakcie warsztatów klastrowicze mieli okazję zapoznać się z ofertami poszczególnych przedstawicieli branży, co pozwoliło na wypracowanie propozycji atrakcyjnego łączenia produktów kilku podmiotów. Wśród innowacyjnych pomysłów wypracowanych przez branżę pojawił się m.in: Malborski Paszport Turysty, specjalna aplikacja umożliwiająca zaplanowanie wyjazdu do Malborka wraz z rezerwacją on-line dodatkowych atrakcji czy oferta wycieczek dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży wraz z możliwością aktywnego spędzenia czasu wolnego. Godnymi uwagi są pomysły specjalnych ofert mających na na celu przyciągnięcie uwagi turystów i przedsiębiorców z Obwodu Kaliningradzkiego. Wszystkie te wstępne zadania klastra będą świetnie uzupełniać działania Malborskiego Centrum Turystyki i co ważne – wypływać bezpośrednio od przedstawicieli branży.

W spotkaniu wziął udział także przedstawiciel Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej Pan Tomasz Esden-Tempski reprezentujący również Agencję Marketingową Brandflower, która jest uczestnikiem Klastra Turystycznego Mazury Zachodnie. W krótkiej rozmowie z malborskimi przedsiębiorcami przedstawił zalety aktywnego działania w inicjatywie klastrowej, a także zapowiedział powrót do Malborka rejsów obsługiwanych przez Żeglugę Ostródzko-Elbląską, które będą realizowane na Nogacie już od maja.

W tym tygodniu każda z grup bierze udział w spotkaniach roboczych i opracowuje odrębne oferty skierowane do wyselekcjonowanej grupy odbiorców.

Malborska inicjatywa klastrowa posiada od niedawna logotyp oraz witrynę internetową www.klaster.malbork.eu, gdzie znajdują się szczegółowe informacje o projekcie, terminy spotkań uczestników, a także forum dyskusyjne.

 


 
stat4u